Ondřej Zatloukal

Jsem restaurátor papíru se zaměřením na restaurování plakátů, grafik, kresby a malby na papíře, bankovek, komiksů, LP desek a umění na papíře obecně. Restaurování a konzervování předmětů z papíru a pergamenu se věnuji již od roku 2005 a papír se mi stal celoživotní vášní. 

Zkušenosti s restaurováním těchto materiálů jsem kromě práce pro soukromé sběratele nabíral i realizací zakázek pro státní instituce, jako jsou: Národní knihovna ČR, Národní galerie ČR, Státní oblastní archiv Praha a National library in Jerusalem. Mezi lety 2007 a 2017 jsem pracoval v Židovském Muzeu v Praze jako restaurátor papíru, z toho posledních 5 let jsem zde pracoval i jako vedoucí restaurátorského ateliéru papíru.

V roce 2015 mi byla Ministerstvem kultury ČR udělena licence k restaurování kulturních památek v rozsahu:

Restaurování uměleckořemeslných děl z papíru a pergamenu - historické knižní vazby, pauzovacích papírů, map, plánů a grafik

O mé práci si můžete poslechnout i rozhovor, který se mnou v rámci jejich podcastu natočili v brněnském Archspace.

Restauroval jsem umělecká díla známých autorů, jakými jsou například: František Kupka, Nikki de Saint PhalleJosef Lada, Otakar KubínEmila Medková, Joža Uprka, Emil Orlik, Mikoláš Aleš, František Tichý, Antonín Engel, Jan Konůpek, Pavel Tchelitchew, Han Snel, Rudolf Bonnet, Miroslav Tichý, Václav Špála, Kája Saudek, Max Švabinský, Emil Filla, Cyril Bouda, Vladimír Boudník, Karel Nepraš a další. Mám zkušenosti s restaurováním rukopisů a prvotisků různých proveniencí.

Kromě samotného restaurování se zabývám i preventivní konzervací. Zde se soustředím především na výrobu obalů a úložných pouzder archivní kvality. Obaly jsou vždy vyrobeny ručně, přesně dle potřeb konkrétního objektu a z archivních materiálů, které vyhovují těm nejvyšším standardům.

Mojí velkou vášní je především Kája Saudek a s ním se pojící restaurování jeho kreseb, plakátů a komiksů. Měl jsem možnost pracovat na jeho originálních kresbách a malbách z 60. a 70. let stejně tak na vzácných sběratelských plakátech jako je Dynacord, Barbarella, Kdo chce zabít Jessii?, Aro Cola Club apod. 
Od Káji Saudka byl jen krůček k restaurování komiksu jako takového. Těžištěm mé práce je tu především restaurování prvních dvou ročníků časopisu Čtyřlístek z let 1969 a 1970, které se poslední dobou staly velmi zajímavým sběratelským artiklem. Mimo tyto sešity ale pracuji i na komiksech zahraničních vydavatelství, jako je DC a Marvel. Pracoval jsem s komiksy jako jsou Silver Surfer (Vol. 1., No.1), Young Marvelman (Vol. 1, No 31), Iron Man (Vol. 1, No.1) a The Human Torch (Vol. 1, No. 13).

Další oblíbenou disciplínou je pro mne restaurování obalů LP desek, kde se specializuji na produkci labelu Vertigo z 60. a 70. let minulého století, především britský progresivní folk/rock. Měl jsem příležitost pracovat na jedněch z nejvzácnějších sběratelských deskách jako jsou Dr.ZSpirogyraAn Apple a DayCresidaThe Norman Haines BandKing Crimson a další.

Pokud vás zajímá cena za jednotlivé restaurátorské práce, je nejlepší se o nich bavit nad konkrétním problémem. Restaurátorské zásahy se od sebe velice liší a každý defekt je velmi specifický. Kontaktovat mne můžete přes můj email a telefon, které najdete v záložce KONTAKT.

Spřátelené weby: www.calico.cz, www.chaluparatibor.cz, www.hudbaprahaband.cz