LP deskysběratelské desky

Restaurování obalů na LP desky je mojí oblíbenou disciplínou. Velké zkušenosti mám s restaurováním jedněch z nejvzácnějších a nejcenějších sběratelských desek vydavatelství Vertigo. U obalů se často setkávám s narušeným povrchem papírů od odtrhlé cenovky, s protrženými nebo odřenými hranami, trhlinami a chybějícími rohy. Všechny tyto poškození se ve většině případů dají velmi dobře opravit a po jejich zrestaurování stoupá cena každého LP. 

Credits:
Photography & Project by conservator.cz

Kromě komplexních restaurátorských zásahů vám mohu nabídnout i nejzákladnější konzervační zásahy, drobné opravy a řešení vhodného uložení předmětu. 

Jedna z nevzácnějších desek labelu Vertigo, Dr. Z, Three Parts to my Soul (Spiritus, Manes Et Umbra), 1971, stav před a po restaurování

Raritní LP stále nedoceněné skupiny Dr. Z je lahůdkou pro všechny milovníky britského progresivního rocku. Na serveru discogs.com se deska mimo jiné umístila mezi 20 nejdražšími prodanými LP za rok 2018. Tento konkrétní exemplář měl kromě odřených hran ustřižený roh. První majitel měl totiž v 70. letech ve své skříňce na LP v zadním rohu lištu, která mu nedovolila obaly desek zasunout do skříňky tak, aby ze skříňky nevyčnívaly. Buď mohl odstranit lištu, nebo roh...lišta vyhrála :). Roh byl nahrazen nekyselým kartonem, a následně doretušován podle originální předlohy.

King Crimson, In The Court Of The Crimson King (An Observation By King Crimson), 1969, Label Island Records, stav před a po restaurování

Debutové albu britské progresivní rockové skupiny King Crimson se pyšní ikonickým obalem. Najdeme na něm malbu (jedinou co kdy vytvořil) programátora Barryho Godbera, který se přátelil s textařem a spoluzakladatelem skupiny Peterem Sinfieldem. Na přední straně najdeme Schizoid mana z úvodní písně. Uvnitř obalu je pak sám smějící se Crimson King. Pokud mu ale usměv zakryjeme, oči vyjadřují smutek. Pro tuto paralelu si členové skupiny obraz zamilovali a použili ho na obal jejich prvního LP. Godber sám pak ve 24 letech pár měsíců po vydání alba zemřel na infarkt. Z desky byl odstraněn plastový štítek a byla zaretušovaná odtržená svrchní vrstva potištěného obalu.

Chriss Britton, As I Am, 1969, Label Page One, stav před a po restaurování

K zrestaurovaným obalům vám mohu vytvořit podrobnou restaurátorskou zprávu, včetně restaurátorské dokumentace, obsahující fotografie před, v průběhu a po zásahu.

Spirogyra Bells, Boots And Shambles, 1973, Label Polydor, stav před a po restaurování

Spirogyra byla britská progresivní folková skupina, která působila v letech 1971 - 1973. Jejich poslední album Bells, Boots and Shambles se velmi špatně prodávalo. Dnes patří mezi klasiku tzv. acid folku a zároveň mezi velmi žádané sběratelské LP. Na fotkách je vidět retuš poškozeného tisku, který je zřejmě následkem odtržení cenovky z desky.

Cresida, Cresida, 1969, Label Vertigo, stav před a po resturování

Další lahůdka pro všechny milovníky britského progresivního rocku. Skupina Cresida je, pokud vím, u nás celkem neznámá. Pokud máte rádi tenhle druh hudby, určitě jí dejte šanci. Opět se jedná o velmi cenný sběratelský kousek, jak je tomu u labelu Vertigo poměrně často... Na tomto kuse je dobře vidět nejčastější poškození LP desek - odřené hrany, které se dají celkem dobře retušovat.